Suikastler serisinde son durak Slovakya

Feramuz Erdin

SAĞLIK DURUMU KRİTİK

Silahlı saldırıya uğrayan Slovakya Başbakanı Robert Fico’nun sağlık durumu hakkında resmi sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapıldı. Açıklamada, Fico’nun birden fazla kez vurulduğu ve hayati tehlikesinin bulunduğu belirtildi. Fico’nun prosedür gereği başkent Bratislava’ya ulaşması çok uzun süreceği için helikopterle Banska Bystrica’ya nakledildiği ifade edilen açıklamada, önümüzdeki birkaç saatin çok önemli olduğu vurgulandı.

SHINZO ABE OLAYINI HATIRLATTI

Japonya’nın eski Başbakanı Shinzo Abe, 2022 yılında Nara kentinde katıldığı bir mitingde konuşma yaptığı sırada silahlı saldırıya uğramıştı. Art arda duyulan iki el silah sesinin ardından yere yığılan ve göğsünden vurulduğu anlaşılan Abe, olay yerinde hayatını kaybetmişti.

Tetsuya Yamagami adlı saldırganın saldırıyı el yapımı iki namlulu bir silah ile gerçekleştirdiği ortaya çıkmıştı. Saldırganın Japonya’da silaha erişimin çok zor olması nedeniyle böyle bir yola başvurduğu öğrenildi.

Yamagami, Abe’yi, annesinin de üyesi olduğu bir tarikatın faaliyetlerini desteklemesi nedeniyle öldürdüğünü söyledi.

SALDIRILARDA ESAS ETKEN SİYASAL DURUŞLARI MI?

Göreve geldikten sonra Ukrayna’ya askeri yardımı askıya alan ve Rusya ile iletişimi tekrar tesis eden Slovakya Başbakanı Robert Fico, “Rusya yanlısı bir siyaset izlemekle” eleştiriliyordu.

Eski Başbakan Abe ise kariyeri boyunca Japonya Barış Anayasası’nın savaşı reddeden ve Japonya’nın askeri güç kullanmasını veya kullanma tehdidinde bulunmasını yasaklayan 9. maddesini yürürlükten kaldırmaya çalışmıştı.

Her iki liderin siyasal duruşlarının küresel sistem açısından ne ifade ettiği ve ne sonuçlar getirmeye aday olduğunun bu suikastlerin işlenmesinde bir etkisinin olup olmadığı ise bir başka tartışma konusudur.

SİYASETÇİ HALKA DOKUNMAK İSTER

Siyasi liderleri diğerlerinden ayıran şey, her an halkın desteğine ve ilgisine ihtiyaç duymalarıdır. Tüm VIP koruma kurallarını bertaraf ederek halkla temasta olmak istemeleri, siyasetçileri korumakla görevli olanların en büyük sorunudur.

Tüm dünya liderleri gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan da zaman zaman aniden halkın içine karışmakta ve hatta yapılan ikramları yemekte bir sakınca görmemektedir. Tüm koruma ekibini telaşa düşüren bu durum sonuçta siyasetin bir ritüelidir.

Başbakan Fico da aynı şekilde halkın içindeyken silahlı saldııya uğramıştır.

VIP KORUMA ZAAFİYETİ Mİ?

Bir ülkenin Başbakanının silahlı saldırıya uğraması doğal olarak önemli bir güvenlik ve istihbarat zaafiyetine işaret etmektedir. Silahlı kişinin eylem öncesindeki niyet ve faaliyetlerinin istihbarat örgütü tarafından fark edilememiş olması sorgulanması gereken bir durum olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında, silahlı bir şahsın VIP’nin bulunduğu bölgeye kadar elini kolunu sallayarak gelebilmiş olması da ayrıca önemli bir güvenlik zaafiyeti olarak değerlendirilmelidir.

Saldırganın, hedefi olan VIP dışındaki sivillere zarar veremeden olay yerinde yakalanmış olması ise kolluk açısından eksik bir başarı olarak değerlendirilebilir.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x