Türkiye, ABD’ye gıda ihracatında 5 milyar dolar hedef koydu

Türk gıda sektörü son 5 yılda iki kat büyüyerek 2 milyar dolar seviyesinde ihracat yaptığı Amerika Birleşik Devletleri pazarı için 5 milyar dolar hedef koydu. Türk gıda sektörü, 14-16 Mart 2024 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri’nde Californiya-ANAHEİM’da düzenlenecek olan Natural Products Expo West Fuarı’na 8 firmayla katılıyor. 

Natural Products Expo West Fuarı’nın Türkiye Milli Katılım Organizasyonunu Türkiye’nin gıda ve organik ürün ihracatında lider ihracatçı birliği olan Ege İhracatçı Birlikleri gerçekleştiriyor. 

2023 yılında 7,3 milyar dolar tarım ürünleri ihraç eden Egeli ihracatçılar 10 milyar dolar tarım ürünleri ihracatına ABD pazarında büyüyerek ulaşmak için kolları sıvadı.

Ege İhracatçı Birlikleri Sürdürülebilirlik ve Organik Ürünler Koordinatörü Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Ali Işık, ABD’nin dünyanın en büyük gıda ithalatçısı ülkesi olduğunu, ABD’nin yıllık 230 milyar dolara ulaşan gıda ithalatından daha fazla pay almak için Natural Products Expo West Fuarı’nda yerlerini alacaklarını söyledi. 

Dünya’nın gıda ambarıyız

Türk gıda sektörlerinin 2023 yılında 26 milyar dolarlık bir ihracat performansı ortaya koyduğunu aktaran Işık, “Dünya’nın gıda ambarıyız. Kuru meyveler, zeytin, zeytinyağı su ürünleri, meyve sebze mamulleri, baharatlar, bitkisel yağlar, hububat, bakliyat, un, unlu mamuller, taze meyve sebze, hayvansal mamuller başta olmak üzere pek çok gıda ürününde dünyanın en büyük tedarikçileri arasındayız. Organik sektöründe 1 milyar dolarlık ihracat potansiyeline ulaştık. ABD pazarında 2 milyar dolar bandına gelen gıda ürünleri ihracatımızı 5 milyar dolara çıkarmak için ABD pazarına yönelik tanıtım stratejimiz fuarlar, TURQUALITY Projesi ve sektörel ticaret heyetleriyle devam edecek” şeklinde konuştu. 

Türk gıda ürünlerinin ABD pazarında bilinirliğini artırmak ve ihracatımızı yükseltmek için Turkish Tastes isimli TURQUALITY Projelerinin 5 yıldır devam ettiğini ve Ticaret Bakanlığı’nca örnek proje olarak nitelendirildiğini ifade eden Işık, şöyle devam etti; “Amerika Birleşik Devletleri’nde Fancy Food, Japonya’da Foodex Japan, Almanya’da Biofach Organik Ürünler, Çin’de Çin İthalat Fuarı’nın Türkiye Milli Katılım Organizasyonlarını uzun yıllardır başarılı bir şekilde yapıyoruz. Ticaret Bakanlığı’nın Uzak Ülkeler Stratejisiyle uyumlu olarak ABD’deki Natural Products Expo West Fuarı’na Türkiye Milli Katılım Organizasyonu yaparak Milli Katılım yaptığımız gıda fuarları sayısını 5’e çıkarmış olduk.”

Natural Products Expo West Fuarı 1981 yılından beri düzenleniyor, bilinirliği ve katılımın yüksek olduğu bir fuar. Bu yıl 43. Kez ziyaretçilerini ağırlayacak. Yalnızca profesyonel ziyaretçilerin kabul edildiği fuarı, 2023 yılında, 3.000 Şirket, 65.000’den fazla profesyonel ziyaret etti.

Fuarın Teması: Sürdürülebilir Bir Gezegen iken, fuarın Konusu: Doğal, Organik Gıdalar, Takviyeler, Doğal Güzellik ve Ev Ürünleri. Fuarın En Önemli Özelliği: Büyük Alıcıların ve Perakendecilerin Fuara Katılması ve Fuarı Takip Etmesi, 2023’de, Kroger, Aldi, 7-Eleven, Sprouts, Whole Foods Market, GNC, Albertson’s, Walmart, Costco, Target, Thrive Market, Amazon, Trader Joe’s, Bi-Rite Market, Clark’s Nutrition, Cambridge Naturals, PCC Markets, Earth Fare, Natural Grocers, Jimbo’s, Fresh Thyme, Misfits Market, MOM’s Organic Market, Walgreen’s, CVS  gibi büyük alım grupları ziyaret eden gruplar oldu.

Ege İhracatçı Birlikleri’yle ANAHEIM CONVENTION CENTER düzenlenen Natural Products Expo West Fuarı’na katılan firmalar, Anaheim’da düzenlenen, 13 Mart Fresh Organic Ideas, ACC Level 3& North Hall 13-15 Mart ziyaret etme hakkına da sahip olacaklar.

Natural Products Expo West Fuarı’nda sağlıklı Türk gıda ürünlerinin tanıtımı yapacak ve Türkiye’nin ABD’ye gıda ihracatını artırma çabası içinde olacak olan firmalar; “Timtaş Tarım İlaç ve Mahsulleri Ticaret Anonim Şirketi, Hatti Gıda A.Ş., Osman Akça Tarım Ürünleri Sanayi Ticaret A.Ş., Sanford Gıda Tarım İnş. Tur. San. Tic. A.Ş., Marbil Yağ San. ve Tic. A.Ş., Manavlar Gıda San. ve Tic. A.Ş., Sante Gıda San. Ve Tic. A.Ş. ve Altaş Yağ San. Ve Tic. A.Ş.” olacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x